RAKTŲ PROGRAMAVIMAS
Kiekvienam žmogui, turinčiam automobilį, jis yra ne tik susisiekimo priemonė, bet ir dalis savojo „Aš“. Daugelis vairuotojų taip pripranta prie savo automobilio, kad nebeįsivaizduoja gyvenimo be jo. Kiekvienas savininkas rūpinasi ne tiktai savo automobilio išvaizda, bet ir patikima jo apsauga nuo vagių. Būtent dėl to pagrindiniai gamintojai sukuria vis naujas ir patikimesnes apsaugos nuo nuvarymo priemones, tarp jų – ir imobilizatoriai bei raktai su lustais. Mažai automobilininkų šiandien nežino tokio apsaugos prietaiso kaip imobilizatorius. Imobilizatoriaus veikimo principas gana paprastas – reikiamu momentu jis nutraukia automobilio elektros grandines (degimo, starterio, degalų tiekimo sistemos), dėl to jį nuvaryti tampa neįmanoma. Skiriamasis imobilizatoriaus bruožas yra tai, kad jam suveikus vagišiui nepavyks atblokuoti automobilio netgi sugadinus imobilizatorių.
Imobilizatorių suaktyvinti ir išjungti gali tiktai automobilio savininkas. Paprastai šis prietaisas valdomas naudojantis elektroniniu raktu su kodu (rečiau kodas renkamas mechaniniu būdu). Elektroninis „Mercedes“ raktas yra lustas, įtaisytas į nedidelį korpusą. Prieš jungiant degimą lustas pridedamas prie specialaus nuskaitančio įrenginio, tada imobilizatorius išjungiamas.
Renkantis imobilizatorių reikėtų atsižvelgti į tai, kad didelė šio prietaiso kaina ne visada reiškia labai geras apsaugos nuo nuvarymo savybes. Imobilizatoriaus kaina priklauso ne tik nuo apsaugos lygio, bet ir nuo įdiegtų papildomų funkcijų. Brangus imobilizatorius gali daug kainuoti tiesiog dėl to, kad jame įdiegta daug papildomų funkcijų.
Elektroninio kodinio rakto sistema susidomėjo ir automobilių gamintojai. Akivaizdu, kad jeigu automobilio variklis jungiamas su lustu, apsaugos nuo nuvarymo laipsnis gerokai didesnis. Dėl to pagrindiniai automobilių koncernai vis dažniau atsisako standartinių raktų ir diegia raktus su lustais. Neabejotinas šios automobilio valdymo sistemos privalumas yra tai, kad mikroschema veikia siųstuvo ir atsakiklio principu, o automobilio sistema atsako į signalus, siunčiamus iš rakto su lustu. Automobilio variklį galima paleisti tik tada, kai šie signalai yra teisingi. Be to, raktas su lustu turi daug papildomų funkcijų – su juo galima atidaryti ir uždaryti duris, langus, įjungti ir išjungti šviesą
automobilio salone ir kt. Be rakto neįmanoma paleisti automobilio, tad pametus raktą ar jam sulūžus gali kilti problemų. Gamintojai numato tokią galimybę, todėl autorizuotuose centruose raktus su lustu galima atkurti.
Dar visai neseniai tokie dalykai kaip imobilizatorius ir raktas su lustu mūsų automobilininkams kėlė nuostabą, tačiau šiandien jie naudojami vis plačiau. Žinoma, kiekvienas savininkas pats nusprendžia, kokios automobilio apsaugos priemonės jam reikalingos, tačiau nereikia pamiršti specialistų patarimų – kokybiški imobilizatoriai ir raktai su lustais yra vienos iš patikimiausių priemonių, galinčių apsaugoti automobilį nuo ilgapirščių.